Katamaran ratowniczy kupiony

Zakup katamaranu ratowniczego system woda – lód to jeden z sześciu projektów, które przeszły do realizacji w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Jego autorem jest Lucjan Nowosielski.

Za zakupem katamaranu ratowniczego dla OSP zagłosowały 953 osoby. Było to drugie z kolei najliczniej popierane przez wąbrzeźnian zadanie. Więcej tylko głosów zebrał projekt pn. „Rozwój Klubu Aktywnych Kobiet”.

Projekt Lucjana Nowosielskiego został już zrealizowany. Katamaran został kupiony i jest na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej. Katamaran – a właściwie sanie lodowe system woda – lód, służyć będą jednostkom ratownictwa naszego powiatu. To mobilne urządzenie przeznaczone jest do działań ewakuacyjnych w warunkach wodno-lodowych, w których głównym czynnikiem utrudniającym dotarcie do poszkodowanego jest załamywanie i dryfowanie lodu lub długa droga wodna pomiędzy stałym brzegiem, a lodem.

Nowy zakup był pretekstem do zorganizowania szkolenia z ratownictwa lodowego. Do udziału w nim zaproszeni zostali strażacy z wszystkich jednostek powiatu wąbrzeskiego, funkcjonariusze Policji oraz strażnicy miejscy. Szkolenie podzielono na dwie części, teoretyczną i praktyczną. Pierwsza odbyła się w siedzibie PSP, a drugą przeprowadzono nad jeziorem Frydek. Ratownicy poznali na mim m.in. zalety sań lodowych i sposób ich użycia w czasie akcji ratowniczych.

Sanie lodowe wraz z przyczepką niezbędną do ich transportu zostały zakupione za kwotę 40.600 zł. Umowa na zakup podpisana została 17 lutego br. z firmą Fire-Max sp. z o.o. w Warszawie.