W Wąbrzeźnie przy ul. Generała Hallera (za garażami) wybudowano wybieg dla psów. Z nowego obiektu można korzystać od 3 lipca br. Miejsce to zostało urządzone w ramach projektu „Psilandia – wybieg dla psów”, zgłoszonego w 4. edycji budżetu obywatelskiego przez Joannę Sokołowską. Pomysł ten w głosowaniu poparło 479 mieszkańców Wąbrzeźna i był szósty wśród siedmiu wybranych do realizacji.

Wybieg dla psów dostosowany jest do potrzeb czworonogów i wyposażony w odpowiedni sprzęt. Na zlecenie Urzędu zadanie to wykonał Zakład Usług Ślusarsko – Spawalniczych i Transportowych z Torunia. Zakres umowy zawierał uporządkowanie terenu, wykonanie ogrodzenia, wykonanie i montaż małej architektury, urządzeń do tresury psów oraz dostarczenie i montaż lampy solarnej fotowoltaicznej. Na wybiegu są m.in. ławki, kosze na śmieci, specjalny pojemnik na odchody zwierzęce, płotki, rampa, tunel, toaleta dla psów.

Koszt szacunkowy projektu „Psilandia – wybieg dla psów” – określony był w budżecie obywatelskim na kwotę 40 000 zł. Ostatecznie  wyniósł 45 000 zł.

Zadanie wykonano jako pierwsze z tegorocznej puli zadań wpisanych do realizacji w 2018 roku. Kolejnym będzie – niebawem uruchomiony – monitoring terenu przy ul. Sienkiewicza i Niedziałkowskiego, wykonany w ramach zadania „Bezpieczna dzielnica”, zgłoszonego przez Żanetę Pinkowską. W lipcu i sierpniu zakończymy pozostałe zadania: „Pływaj w przyjaznych wodach” (projekt Andrzeja Rusinka), „Doposażenie w sprzęt sportowy do uprawiania rugby” (projekt Kacpra Straszkiewicza), „Zakup sprzętu specjalistycznego do usuwania skutków nagłych wichur i podtopień (projekt Henryka Henryszewskiego) oraz „Zakątek radości – mobilny plac zabaw dla dzieci i młodzieży” (projekt Gizeli Pijar). Listę ubiegłorocznych projektów zamyka zadanie zgłoszone przez Ewę Swarcewicz-Bejger. Zostało ono jednak wycofane z realizacji. Do naszego Urzędu dotarły opinie innych jednostek samorządowych z Polski, które takowe projekty zrealizowały. Ponieważ w żadnej z nich budki lęgowe dla jerzyków nie sprawdziły się, radzono nam, aby zrezygnować z tego zadania. Przed ich bezefektywnym montowaniem ostrzegało nas również stowarzyszenie ekologiczne z Torunia. Po przedyskutowaniu problemu z autorką projektu i opiniach wystawionych przez znawców tej dziedziny – pomysł wybudowania budek lęgowych dla jerzyków został wycofany. Przed nami jeszcze zaległy projekt z 3. edycji budżetu pt. „Przebudowa plaży i kąpieliska na Jeziorze Zamkowym” o wartości 150.000 zł (projekt Tomasza Zygnarowskiego).  Jego wykonanie zostało przełożone ze względu na prowadzoną budowę amfiteatru.